[K11] Sonda Lambda - prawid?owe dzia?anie

Zagadnienia zwi─ůzane z ekspoatacj─ů samochodu.

[K11] Sonda Lambda - prawidłowe działanie

Postprzez toio » 19 Gru 2011, 12:31

Zwa┼╝ywszy na ceny paliw, kt├│re ci─ůgle ostatnio rosn─ů postanowi┼éem zastosowa─ç inny styl jazdy, czyli bardziej ekonomiczny. Autem kt├│rym je┼╝d┼╝─Ö na co dzie┼ä to Micra K11 1.0 z 93r.
Auto o nie du┼╝ej masie w┼éasnej i ma┼éym silniczku, powinno pali─ç niewiele szczeg├│lnie w trasie. Niestety u mnie jest jaki┼Ť problem, a to co podejrzewam to uszkodzona Sonda Lambda.

Mianowicie pomimo zastosowania jazdy bardzo ekonomicznej, wi─Ökszo┼Ť─ç to trasa i nieprzekraczanie 90-100km/h i 3 tys.obrot├│w, jeszcze nigdy nie uda┼éo mi si─Ö zej┼Ť─ç poni┼╝ej 6.3 litra na 100 (statystyk─Ö mo┼╝na zobaczy─ç tutaj http://www.motostat.pl/vehicle-stats/25141). Wed┼éug mnie jest to troch─Ö za du┼╝o, patrz─ůc na innych u┼╝ytkownik├│w kt├│rzy potrafi─ů stylem dziadkowym osi─ůgn─ů─ç 5 litr├│w.

Bardzo istotne jest r├│wnie┼╝ to, i┼╝ od d┼éu┼╝szego czasu wyczuwalne jest (szczeg├│lnie na 3 biegu) delikatne d┼éawienie podczas przy┼Ťpieszania, w granicach 2000-3000 obr. Nie przy┼Ťpiesza r├│wnomiernie. Problem wyst─Öpuje tylko i wy┼é─ůcznie na ciep┼éym lub lekko ciep┼éym silniku. Gdy jest zimny i pracuje na ssaniu problem nie wyst─Öpuje, a gdy wskaz├│wka od temp. lekko ruszy to wraz ze wzrostem temp. problem si─Ö nasila.

Dlatego postanowi┼éem sprawdzi─ç b┼é─Ödy w ECU. Kontrolka po zapalanie silnika nie za┼Ťwieci┼éa si─Ö (czyli brak b┼é─Öd├│w), a po z┼é─ůczeniu dw├│ch pin├│w (na wszelki wypadek) ECU poda┼éo kod 55 - czyli brak b┼é─Öd├│w.
Jako, ┼╝e nie by┼éo pod r─Ök─ů miernika, to sprawdzona zosta┼éa r├│wnie┼╝ sonda lambda, ale w spos├│b jak wcze┼Ťniej, czyli po pod┼é─ůczeniu dw├│ch pin├│w, uruchomienie silnika i trzymanie obrot├│w 2000tys, przez minimum 2 minuty (aby auto si─Ö zagrza┼éo).

ECU nie zareagowa┼é - kontrolka na sterowniku powinna co dziesi─Ö─ç sekund za┼Ťwieci─ç si─Ö (bogata mieszanka) i zgasn─ů─ç (uboga mieszanka) przynajmniej pi─Ö─ç razy. U mnie brak jakiejkolwiek reakcji.

Gdy udało się dorwać miernik, nie jestem pewien czy dobrze zostało to pomierzone, ale na kostce miernik nic nie wskazał.
Dlatego mam tutaj do Was pro┼Ťb─Ö. Na zdj─Öciu kostka jest ponumerowana.
1) Czy kto┼Ť z m├│g┼ébym mi wskaza─ç jakie parametry sonda powinna mie─ç prawid┼éowe, i kt├│re miejsce mam skontrolowa─ç.
2) Czy realne jest to, ┼╝e pomimo niedzia┼éaj─ůcej sondy spalanie nie przekracza maks. 8 litr├│w na 100 ???

Image
Awatar uzytkownika
toio
Stały bywalec

Samoch├│d: M.Black / A.Blue / A.Silver

Re: [K11] Sonda Lambda - prawidłowe działanie

Postprzez QXs » 19 Gru 2011, 18:33

I to jest bardzo dobre pytanie, moim zdaniem problemem K11 poza przep┼éywk─ů i zimnymi lutami jest w┼éa┼Ťnie Lambda. W poprzednim silniku mia┼éem podobnie nieustanne falowania przy przyspieszaniu. W nowym silniku wpad┼é inny kolektor z inn─ů lambd─ů i problem znikn─ů┼é. Wielu u┼╝ytkownik├│w ju┼╝ skar┼╝y┼éo si─Ö na nier├│wnomierne przyspieszanie jednak nikt nie by┼é w stanie tego jednoznacznie stwierdzi─ç.

Tak wi─Öc pod┼é─ůczam si─Ö pod temat i niech jaki┼Ť elektromechanik wypowie si─Ö na temat Lambdy i jej sprawdzania i ewentualnego oszukiwania w celu podlania silnika wi─Öksz─ů ilo┼Ťci─ů benzynki albo odwrotnie.
Biedronka mrrr
Obecne auto to Volvo 940 -> http://volvoforum.pl/viewtopic.php?f=13 ... ead#unread
Awatar uzytkownika
QXs
Stały bywalec

Miejscowosc: BP

Postprzez toio » 19 Gru 2011, 18:55

Jutro sprawdz─Ö w Almerze jaka ta sonda powinna dzia┼éa─ç. Okazuje si─Ö, ┼╝e N15 ma tak─ů sam─ů sond─Ö :roll:
Dodam jeszcze ┼╝e przep┼éywk─Ö mam wymienion─ů, bo poprzedniej nie da┼éo si─Ö uratowa─ç.
QXs spalanie po wymianie kolektora i sondy zmieni┼éo si─Ö ??? Jak mia┼ée┼Ť przed i po ??
Awatar uzytkownika
toio
Stały bywalec

Postprzez QXs » 19 Gru 2011, 20:26

Odno┼Ťnie spalania ci─Ö┼╝ko mi powiedzie─ç bo jedyne kilometry po wymianie jakie zrobi┼éem to:
Bia┼éa Podlaska - Lublin (a tu na torze ostre upalanie) - Bia┼éa Podlaska i po wymianie dwa takie kursy zrobi┼éem z kt├│rych ┼Ťrednie spalanie mi wysz┼éo ok 9.5/100. Wst─Öpnie mog─Ö stwierdzi─ç, ┼╝e o dziwo auto je┼║dzi lepiej nie ma przymule┼ä ale pali wi─Öcej ni┼╝ poprzedni.
Biedronka mrrr
Obecne auto to Volvo 940 -> http://volvoforum.pl/viewtopic.php?f=13 ... ead#unread
Awatar uzytkownika
QXs
Stały bywalec

Miejscowosc: BP

Postprzez kalavan » 27 Gru 2011, 21:31

O ile si─Ö nie myl─Ö, to sonda Lambda to ma┼ée ogniwo elektryczne. Po zagrzaniu auta (sonda funkcjonuje tylko przy wysokich temperaturach) sonda powinna da─ç napi─Öcie w zakresie 0-1V (oczywi┼Ťcie to nie s─ů dok┼éadne dane). Niestety nie wiem dlaczego s─ů tam tylko trzy styki, spotyka┼éem si─Ö z dwoma lub czterema (dwa do dogrzewania sondy).
Dzia┼éanie sondy (r├│┼╝nica potencja┼é├│w) zale┼╝y od st─Ö┼╝enia kt├│ry┼Ť gaz├│w chyba CO2 (przepraszam, dawno temu co┼Ť czyta┼éem na ten temat) - st─ůd komputer potrafi poprawi─ç mieszank─Ö. Nie wydaje mi si─Ö aby mieszanie przy sondzie (przynajmniej inne ni┼╝ jej sprawdzenie) mog┼éo da─ç pozytywne rezultaty podczas jazdy.
kalavan
Nowicjusz

Samoch├│d: Nissan Micra K11

Postprzez Valwit^ » 28 Gru 2011, 06:43

lambda mierzy zawartosc tlenu w spalinach, w micrze powinna na zlaczu ECU zapodawac wartosc miedzy 0.3 a 0.6V, tak podaje wiadomo jaka ksiazka, na stronie 45 na dole. nie mam niestety linka pod reka gdzie ktos podawal wartosci w ohmach miedzy poszczegolnymi pinami, ale mysle ze jak poszukasz to znajdziesz. niemniej imo sensowniej podpiac sie pod przewod do ECU i mierzyc napiecie
Valwit^
Stały bywalec

Miejscowosc: Dublin

Postprzez toio » 28 Gru 2011, 09:46

Ostatnio mierzone przy kostce na bardzo ciep┼éym silniku. Sonda dzia┼éa┼éa, warto┼Ťci przy 2000obr. to od 0.2 do 0.6. Dziwne po wcze┼Ťniej nie dawa┼éa znaku ┼╝ycia (pomimo ┼╝e warto┼Ťci falowa┼éy to autem i tak delikatnie podczas przy┼Ťpieszania d┼éawi┼éo). Musz─Ö jej si─Ö dok┼éadnie przyjrze─ç. Ale chyba problem nie le┼╝y w sondzie :(
Awatar uzytkownika
toio
Stały bywalec

Postprzez borciuch1964 » 28 Gru 2011, 11:11

mi sie wydaje ze sonda powinna miec bliskie okolice 1 a nie 0.2 0.6 , moja ma 0.995 na lpg a benzynie 1.005
TEREN ŚLĄSK - MAŁOPOLSKA INSPEKCJE PRZED ZAKUPOWE SAMOCHODÓW Każdej marki.

Wi─Öcej informacji tu:http://www.micra-forum.pl/viewtopic.php?f=7&t=4076

Image
Awatar uzytkownika
borciuch1964
Fanatyk

Miejscowosc: CichyMOD- Che?mek
Samoch├│d: Micra k10 - Obecnie PRIMERA

Postprzez toio » 28 Gru 2011, 12:08

no to mo┼╝e kto┼Ť si─Ö wypowie w tym temacie co wie na pewno. W almerze mam na poziomie 0.2-0.8 falowanie. A tam jest wszystko w porz─ůdku z uk┼éadem.
Awatar uzytkownika
toio
Stały bywalec

Postprzez borciuch1964 » 28 Gru 2011, 12:26

ja wam wkleje skany z pomiaru mojej sondy przez analizator spalin. Wskazania po podlaczeniu do kompa byly identyczne

edit - mam nawet to w pracy ;)

Image

drugi pomiar. Pierwszy byl bledny
TEREN ŚLĄSK - MAŁOPOLSKA INSPEKCJE PRZED ZAKUPOWE SAMOCHODÓW Każdej marki.

Wi─Öcej informacji tu:http://www.micra-forum.pl/viewtopic.php?f=7&t=4076

Image
Awatar uzytkownika
borciuch1964
Fanatyk

Miejscowosc: CichyMOD- Che?mek
Samoch├│d: Micra k10 - Obecnie PRIMERA

Nastepna

Wr├│c do Porady eksploatacyjne

Kto jest na forum

Uzytkownicy przegladajacy to forum: Brak zarejestrowanych uzytkownik├│w

Klub Nissan Micra - www.micra.pl | Forum Nissan Micra - www.micra-forum.pl